*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه استانها برگزیده, استان آذربایجان شرقی    شماره خبر: ٣٣٧٤٣٠     ١٥:٥٨ - 1392/12/12     تضارب آراء شاخصه بارز حوزه علمیه استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال به دوست     نسخه چاپي


  تضارب آراء شاخصه بارز حوزه علمیه استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

  تضارب آراء شاخصه بارز حوزه علمیه است 


  اگر امروز شاهد رشد و پویایی فقه و اصول و سایر علوم در حوزه های علمیه هستیم به این دلیل است که تبادل افکار و تضارب آرا از قرن گذشته تاکنون در حوزه‌ها وجود داشته است.  

 

 به گزارش خبرگزاری حوزه از تبریز، عل جنتی، در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ  و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن برگزار شد، با بیان اینکه در حوزه کتاب که نقش موثری در فرهنگ کشور دارد، در سال گذشته 64 هزار عنوان کتاب انتشار یافت، اظهار داشت: سیاست دولت تدبیر و امید این است که فضا را برای تبادل افکار و تضارب آرا باز کند، چرا که عمیقا معتقدیم فرهنگ در سایه تبادل فکر و اندیشه می تواند رشد کند و فرهنگ در یک محیط بسته که افراد جرأت اظهار نظر نداشته باشند رشد نمی کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اگر امروز شاهد رشد و پویایی فقه و اصول و سایر علوم در حوزه های علمیه هستیم به این دلیل است که تبادل افکار و تضارب آرا از قرن‌های گذشته تاکنون در حوزه‌ها داشته است و کسانی که در این حوزه، علم می آموزند وقتی نظریات مختلف را می بینند، رشد می کنند و حوزه های علمیه ما هم به این دلیل رشد کرده‌اند.

جنتی عنوان کرد: وظیفه ما به عنوان دستگاه حاکمیتی آن است که مراقب آسیب ها باشیم و اگر در یک جا فارغ از بسیاری از علوم اسلامی کتابی نوشته می شود که بدآموزی دارد و برای جامعه آسیب ایجاد می کند، جلوی نشر آن را بگیریم.

وی ابراز داشت: برخی از رمان هایی که امروز نوشته می شود و در اختیار نوجوانان و جوانان قرار می گیرد، حتی قابل اصلاح برای انتشار مجدد نیست و منحرف کننده است.

جنتی در ادامه با تاکید بر جایگاه منطقه آذربایجان، خاطرنشان کرد: آذربایجان، مهد سرداران، عالمان، فقیهان برجسته، خاستگاه هنرمندان، شاعران، فرهیختگان، ادبا و نویسندگان است.

وی افزود: خدماتی که خطه آذربایجان به ایران و اسلام تقدیم کرده، زبانزد عام و خاص است و مفاخر علمی و فرهنگی هنری که از دیرباز در این استان حضور داشتند منشا آثار و برکات فراوانی برای کشور بودند.

جنتی ادامه داد: شخصیت های برجسته ای همچون علامه طباطبایی، علامه امینی، علامه محمدتقی جعفری و شاعران بزرگی همچون شهریار و ادیبان و نویسندگان همه جزو مفاخر آذربایجان هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه رسالت بسیار بزرگی بر عهده عالمان و هنرمندان است، ابراز داشت: ما میراث دار تمدن هفت هزار ساله در این کشور هستیم و آوازه تمدن کشورمان در سراسر دنیا پیچیده، به گونه ای که دشمنان ما نیز علیرغم تمام خصومت ها همواره به ایران به عنوان کشور صاحب فرهنگ و تمدن می نگرند و به ملت ایران به عنوان ملت فرهیخته احترام می گذارند.

جنتی تاکید کرد: رسالت ارتقای فرهنگی کشور بر عهده علما، فرهیختگان و علما و دانشمندان است و هر کسی باید به سهم خود در این راه تلاش کند.

وی با تاکید بر ضرورت پاسداری از ارزش های دینی و ملی کشور، تصریح کرد: ما وظیفه داریم از همه ابزارهایی که در اختیار داریم در جهت ارتقای فرهنگ ملی و دینی کشور تلاش کنیم و همه ابزار هنری را باید در خدمت این هدف بگیریم.

جنتی با بیان اینکه هنر، رساترین وسیله برای ارسال پیام به مخاطب است، خاطرنشان کرد: آنچه را که می توان یک مفاهیم را در قالب یک فیلم و نمایش‌نامه ارزشی و سمفونی فاخر عرضه کرد، هرگز از طریق گفتگوی شفاهی نمی توان آن را منتقل کرد.

وی با تاکید بر اینکه ما در معرض تهاجم فرهنگی هستیم، گفت: دشمنان با ابزارهای فرهنگی که در اخیتار دارند، اعم از شبکه های ماهواره ای واجتماعی، صفحات اینترنت و .. تلاش می کنند بر فرهنگ ما تاثیر بگذارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه فرهنگ، هویت یک کشور و ملت است، تصریح کرد: سبک زندگی اسلامی جزئی از هویت ماست و دشمنان تلاش می کنند بر سبک زندگی تاثیر بگذارند و مقام معظم رهبری نیز در سفر به استان خراسان شمالی نکات بسیار ذی قیمتی را در رابطه با سبک فرهنگ اسلامی و ایرانی بیان کردند.

جنتی با اشاره به اینکه تهاجم فرهنگی یک توهم نیست و واقعیت است، عنوان کرد: بازی های رایانه ای که مرتب به صورت غیرقانونی از خارج وارد و در دسترس جوانان و نوجوانان قرار می گیرد، یک فرهنگ را منتقل می کند تا بر روی فرهنگ جامعه ما تاثیر بگذارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: امروز هالیوود همه دنیا راتهدید و فرهنگ غرب را بر دیگران تحمیل می کند، در کتاب های آموزش زبان که در کشور ما استفاده می شود، یک سبک زندگی و فرهنگی ترویج پیدا می کند.

جنتی تصریح کرد: فرهنگ ایرانی اسلامی ما امروز در تمام دنیا خریدار دارد، آنچه که ما از دیپلماسی فرهنگی و هنری یاد می کنیم این است که بتوانیم این سرمایه عظیم فرهنگی را به دنیا منتقل کنیم، بویژه هنرمندانی که در این خطه فعالیت می کنند با کشورهای همسایه در تعامل باشند.

جنتی در ادامه با تاکید بر اهمیت رسالت شورای فرهنگ عمومی خاطرنشان کرد: اگر شورای فرهنگ عمومی به رسالت واقعی خود عمل کند، از بسیاری از آسیب های اجتماعی و فرهنگی به دور خواهیم بود.

وی همچنین ابراز داشت: تاسیس فرهنگستان زبان ترکی، از خواسته های منطقی است که باید جامه عمل به آن پوشاند.


 


خروج
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir