*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه استانها, استان آذربایجان شرقی, اقتصاد و فرهنگ عزم ملی و مدیریت جهادی    شماره خبر: ٣٣٩١٠٢     ١٠:٣٢ - 1393/01/21     اولویت‌های سال اقتصاد و فرهنگ ازنگاه عضوخبرگان رهبری ارسال به دوست     نسخه چاپي


  اولویت‌های سال اقتصاد و فرهنگ ازنگاه عضوخبرگان رهبری

  اولویت‌های سال اقتصاد و فرهنگ از نگاه عضو خبرگان رهبری 


  عضو مجلس خبرگان رهبری اولویت های سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی را تشریح کرد. 

 

آیت‌الله هاشم هاشم‌ زاده هریسی، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در تبریز، با اشاره به مهم‌ ترین اولویت‌های سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی تصریح کرد: برخی اولویت ‌ها کارهایی است که از سال‌های گذشته، آغاز شده و لازم است تکمیل شود، این کارها اگر مقداری کم‌ رنگ و یا فراموش شود، ضرر و خسارتش بیش از گذشته خواهد بود.

وی با اشاره به اهمیت تحقق حماسه اقتصادی گفت: در جامعه مشکلات اقتصادی داریم، البته مسائل اقتصادی هدف اصلی انقلاب اسلامی نیست، بلکه وسیله‌ای برای رسیدن به کمال و اخلاقیات است و اگر این وسیله نباشد به هیچ‌ یک از از اهداف نمی‌رسیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اقتصاد مسئله کم ‌اهمیتی نیست، افزود: هدف نبودن اقتصاد در اسلام این فرصت را ایجاد کرده تا به اقتصاد به عنوان یک وسیله، جهت دهیم و آن را به سمت خیر و اهداف متعالی نظام سوق دهیم.

وی با اشاره به اینکه نباید اقتصاد را فدای سیاست کنیم، خاطرنشان کرد: اقتصاد که سیاسی شود، جامعه پیشرفت نمی‌ کند و در آن صورت سیاست آسیب خواهد دید، در جامعه‌ای که اقتصاد قوی نداشته باشد و فقر در آن جامعه افزایش یابد و افراد نتوانند لوازم اولیه زندگی خود را تأمین کنند، در آن جامعه نه سیاستی پیش می‌رود و نه عدالتی حاکم می‌ شود، در این صورت مشروعیت از بین می‌ رود.

آیت‌الله هاشم ‌زاده هریسی با بیان اینکه اگر همه مسائل را سیاسی کنیم و صدای سیاست از همه جا به گوش برسد، آن وقت عدالت فراموش می‌شود، اظهار داشت: ما در عین حالی که باید سیاست خود را در بُعد داخلی و خارجی تقویت کنیم، نباید سیاست را به قدری پررنگ کنیم که همه چیز در آن خلاصه شود و همه رفتارها و کردارهای خود را بر اساس  سیاست تنظیم کنیم.

وی تاکید کرد: ما در جامعه مطالعه‌ای انجام دهیم تا درد و مشکلات مردم را بررسی کنیم و با شناسایی مشکلات آنها را اولویت ‌بندی کنیم و پس از آن به حل آنها بپردازیم.

*درون گرا باشیم نه برون گرا

آیت الله هاشم زاده هریسی با بیان اینکه ما برون ‌گرا شده‌ایم و مسائل داخلی را رها کرده‌ایم، تصریح کرد: ما باید درون‌ گرا باشیم و با آباد کردن درون و از بین بردن فقرها و دردها و ایجاد انسجام ملی به بیرون برسیم، هر چند کارها و خدمات عظیمی تاکنون انجام شده اما لازم است به مسائل دیگر نیز رسیدگی شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در سال جدید نیاز به مطالعه برای تقویت ساخت درون داریم، گفت: اگر درون را تقویت کنیم، عدالت را به‌ درستی در جامعه حاکم کنیم، دردها را درمان کنیم، صداها را بشنویم، دل‌ها را آرام کنیم و بذر مهر و محبت را در بین مردم بکاریم، در این صورت محصول این بذر در جهان پخش خواهد شد و می‌توانیم جهان را مجذوب نظام خود کنیم.

آیت‌الله هاشم‌ زاده هریسی ضمن انتقاد از برخی مسئولان که دلیل بروز مشکلات جامعه را مسائل بیرونی می ‌دانند، گفت: خوب و بد از خودمان است، اگر دشمن علیه ملت‌های مسلمان کاری کند، در اثر ضعف این ملت‌هاست و دشمن با بزرگ ‌نمایی این ضعف‌ها و عیوب به جوامع اسلامی رسوخ می‌کند، بنابراین لازم است مراقب خود باشیم.

*منتظر رفتار خوش‌آمد و بدآمد دشمن نوعی وابستگی است

وی گفت: اگر براساس مصالح و منافع ملی به سمت اخلاق و معنویت و انسجام ملی و پیشرفت و توسعه حرکت کنیم، به نفع اقتصاد ملی و رفع نیازهای مردم است و جامعه را آرام می ‌کند، اما عده‌ای منتظر رفتار و خوش‌آمد و بدآمد دشمن هستند و این نوعی از وابستگی را ایجاد می ‌کند.

آیت‌الله هاشم‌زاده هریسی در پایان تصریح کرد: ما با مطالعه بر ساخت درونی نظام نقاط ضعف خود را درمی‌ یابیم و برای رفع آنها تلاش می ‌کنیم تا دردهای مردم را برطرف کنیم، در این صورت است که انقلاب اسلامی که در جهان بی ‌نظیر است به خودی خود صادر می‌ شود و جهان را در برابر خود تسلیم می‌ کند.


 


خروج
چهارشنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir