*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه استانها, استان آذربایجان شرقی    شماره خبر: ٣٤٥٥٣٢     ١٢:٣٤ - 1393/04/16     گزارش: زندگی به سبک رمضان ارسال به دوست     نسخه چاپي


  گزارش: زندگی به سبک رمضان

  گزارش زندگی به سبک رمضان 


  سبک زندگی رمضانی یک روش زندگی است که از سوی خداوند متعال برای هر انسانی از طریق قرآن کریم و به وسیله پیامبر ختمی مرتبت، ارسال شده است. 

 

به گزارش خبرگزاری حوزه از تبریز، سبک زندگی انسان، سبک پیچیده ای است که در آن، ارتباط با جامعه و انسان ها و رسیدن به هدف دارای اهمیت است. روانشناسان امروزی، سبک های مختلفی را برای زندگی برشمرده اند.

از همه مدل های امروزی که بگذریم، یک سبک زندگی دیگری در بیش از هزار و 400 سال پیش از سوی خداوند متعال به انسان ها ارسال شده است. سبکی که نمونه آن را در ماه رمضان به خوبی می توان تمرین کرد.

 در این گزارش طی گفتگو با تنی چند از کارشناسان مذهبی، سبک زندگی رمضانی را مورد بررسی قرار داده ایم.

روش زندگی ائمه(ع) بهترین سبک زندگی برای انسان هاست

حجت الاسلام سید مهدی اصلی نژاد، یکی از اساتید حوزه علمیه تبریز، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به آیه 87 سوره مائده گفت: خداوند در این آیه می فرماید: ای بندگان من افراط و تفریط نکنید و اعتدال را رعایت کنید.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه اسلام، دین اعتدال است، اظهار داشت: در صدر اسلام برخی خود را از برخی اعمال روزمره محروم کرده بودند، پیامبر اکرم(ص) خطاب به آنان فرمود: افراط و تفریط و ریاضت در دین اسلام معنایی ندارد و اسلام دین میانه روی است.

حجت الاسلام اصلی نژاد افزود: نزدیک ترین، آسان ترین و مطمئن ترین راه برای رسیدن به خدا از سوی پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) برای انسان ها بیان شده است.

وی تاکید کرد: سبک زندگی پیامبر و ائمه اطهار بهترین سبک زندگی است که می توان به کمال نهایی رسید.

ماه رمضان انسان را به جایگاه واقعی خود می رساند

حجت الاسلام سیدرضی بلاغی، دیگر استاد این حوزه هم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در تبریز، اظهار داشت: باید شکرگذاراین باشیم که مشمول عنایت پروردگار شدیم و ما را در ماه رمضان مهمان خود کرد.

وی با بیان اینکه خداوند بندگانش را گرامی می دارد، افزود: انسان در هر آیه ای که از نعمت هایش در قرآن نام می برد، می فرماید که این نعمت ها را برای انسان آفریده ام.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه انسان باید شکرگذار نعمت های پروردگار باشد، اظهار داشت: بسیاری از ما اگر کسی برای ما یک لیوان آب بیاورد چندین بار از او تشکر می کنیم اما شکرگذاری از خالق آب را فراموش می کنیم.

حجت الاسلام بلاغی عنوان کرد: انسان اگر ارزش انسانیت خود را به دست بیاورد جبرئیل نیز به پای او نمی رسد، اما اگر انسان به راه شیطان برود زمین می خورد.

وی با اشاره به تاثیرات سبک زندگی ماه رمضان در انسان تاکید کرد: ماه رمضان انسان را به جایگاه واقعی خود می رساند تا انسان خود را تابع پروردگار بداند.

این استاد حوزه علمیه تاکید کرد: روزه خواری جنگ و دعوا با خدا و زیرپا گذاشتن فرمان های الهی است.

رمضان بهترین فرصت برای توبه

حجت الاسلام قهرمان احمدی، امام جمعه هریس نیز با اشاره به اینکه ماه رمضان بهترین فرصت برای توبه است، عنوان کرد: توبه به معنای بازگشت و فرصتی برای بازگشت فردی است که وسوسه شیطان موجب نافرمانی از خداوند شده است.

وی افزود: توبه فرصتی برای بازگشت و انقلاب درونی و یکی از درهای الهی است که نظر الهی شامل بنده اش می شود.

امام جمعه هریس تاکید کرد: فقهای بزرگوار می فرمایند توبه از معصیت الهی از اوجب واجبات الهی و واجب فوری است و به تاخیر انداختن توبه جایز نیست چرا که معلوم نیست ما تا کی زنده باشیم.

حجت الاسلام احمدی با اشاره به اینکه شیطان دشمن قوی است، خاطرنشان کرد: باقی عمر انسان بعد از توبه، قیمتی ندارد چرا که می توان گذشته عمر را با استفاده از آن جبران کرد.

ثانیه به ثانیه ماه رمضان برکت است

حجت الاسلام رسول برگی، هم در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در تبریز، با اشاره به اینکه ماه رمضان ماه خداست، ابراز داشت: تعبیر «شهرالله» برای ماه رمضان برای انسان دل‌چسب است، چرا که رمضان از القاب خدا و ماه برکت است.

وی افزود: خداوند خیر و برکت را در ثانیه به ثانیه ماه رمضان جاری کرده است.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به اثرگذاری برکت در تداوم زندگی انسان اظهار داشت: گاهی برخی مسایل دینی در مساله ازدواج و اول زندگی رعایت نمی شود، توصیه شده در شب ازدواج عبادت کنید، اگر فرزند می خواهید با راز و نیاز از خداوند طلب کنید.

حجت الاسلام برگی تاکید کرد: بنده خدا اگر بخواهد کار کند برای کسب روزی حلال، راه های زیادی وجود دارد و روزی حلال در جامعه اثرگذار است.

وی با اشاره به اینکه خداوند در ماه رمضان برخی از حلال ها را برای انسان ممنوع  می کند، عنوان کرد: این یعنی همه چیز در دست خداست، برکت زندگی انسان نیز در دست خداست، حضرت فاطمه زهرا(س) در عمر کوتاه 18 ساله خود به جایی رسید که نمازش برای خداوند نمونه شد.

استاد حوزه علمیه تبریز تاکید کرد: حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) و حسنین(ع) سه روز افطار خود را به مسکین و یتیم و فقیر انفاق کردند و این به برکت زندگانی این ائمه(ع) است.

گزارش: بیت اله احمدی

 


 


خروج
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir