*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, مقالات, ویژه حوزه علمیه قم برگزیده, مقالات برگزیده, دفاع مقدس    شماره خبر: ٣٥٠٨٠٤     ١٦:١٤ - 1393/07/01     دفاع قهرمانانه(1) ارسال به دوست     نسخه چاپي


  دفاع قهرمانانه(1)

  ریشه یابی عوامل تحمیل 8 سال جنگ بر ملت ایران 


  حوزه/ آندره فونتن نويسنده و روزنامه‌نگار فرانسوي مي‌گويد «از شيخ نشين هاي خليج فارس گرفته تا شوروي و آمريكا همه از پيدا كردن راهزني مثل صدام كه در برابر آيت الله خمینی قد علم كند، خوشحال بودند». 

 

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران به رهبری امام خمینی(ره) ‌در سال ۱۳۵۷، در منطقه خاورمیانه، تغییرات اساسی به وجود آورد و معادلات دنیای استکبار و در رأس آنها آمریکا را بر هم زد و آنان را به فکر براندازی نظام نوپای جمهوری اسلام انداخت و در این مسیر از هر حربه ای، از تحمیل8 سال جنگ نابرابر گرفته تا ترور شخصیت های، اعمال تحریم های اقتصادی و ... برای تضعیف و نابودی انقلاب ملت ایران و سلطه مجدد بر کشور استفاده کردند، اما زهی خیال باطل.

دوران پرافتخار و غرور آفرین دفاع مقدس را باید برگی زرین در تاریخ ملت ایران دانست که همچون خورشید می درخشد و تشعشعات نورانی آن، در گستره منطقه ای و جهانی نور افشانی می کند، اما به راستی چه شد که دنیای استکبار مستأصل و ناامید 8 سال جنگ را بر ملت ایران تحمیل کرد؟

 محققان مرکز مطالعات و پاسخ به شبهات حوزه در تحقیقی به ریشه یابی و کالبد شکافی علل دشمنی مدعیان دروغین حقوق بشر با ملت ایران و تحمیل جنگ نابرابر بر این ملت قهرمان پرداخته و به این سئوال که "علت شروع جنگ رژیم بعث عراق عليه ايران چه بود؟" این گونه پاسخ داده اند .

*آغاز جنگی نابرابر

31  شهريور ماه 1359 در زمرة روزهاي فراموش ‌ناشدني تاريخ معاصر ايران به شمار مي‌رود. در اين روز با بمباران هوايي فرودگاه‌ها و شهرهاي مهم ايران توسط هواپيماهاي عراقي و سپس تهاجم گسترده نيروهاي زميني اين كشور به قلمرو ايران در طول مرز دو كشور تجاور نظامي عراق عليه جمهوري اسلامي ايران آغاز گرديد.

رژیم بعث عراق در سراسر دوران جنگ كه قريب به 8 سال ادامه يافت و پس از آن همواره كوشيد تجاوز نظامي خود را با توسل به يك رشته بهانه‌ها موجه جلوه دهد، شايد در نگاهي سطحي به اختلافات ارضي و مرزي ديرينه و استمرار تنش و تشنج سياسي و حتي نظامي بين دو كشور در دهه‌هاي گذشته، شعله‌ور شدن آتش جنگ بين آن دو به گونه‌اي طبيعي يا اجتناب ناپذير جلوه‌گر شود، دولت عراق نيز در شرايط فقدان هر گونه استدلال معقول و محكمه پسند كوشيده است تا توسل به تجاوز و تحميل جنگ از جانب خود را از اين زاويه توجيه كند.

*توطئه مشرک آمریکا و اعراب

البته اين جنگ را حكايتي ديگر است و آن اين كه جنگ تحميلي عراق عليه ايران با توطئه‌اي مشترك از طرف كشورهاي عربي و آمريكا با طرفداري بقيه كشورهاي جهان كه به وسيلة رژيم بعث عراق كه در موقعيت برتر انجام اين نقشه قرار داشت، صورت گرفت و حكايت اين جنگ نبود جز احساس خطر استكبار به سردمداري آمريكا از استمرار نظام جمهوري اسلامي ايران و صدور ارزشها و آرمانهاي اسلامي به قلمرو تحت كنترل و سيطرة آنها از جمله عراق، فلسطين، لبنان، افغانستان، منطقه خليج فارس، كشورهاي آفريقايي و ....[1]

آمريكا بعد از كودتاي 28 مرداد 1332 به مدت 25 سال قدرت بلامنازع در امور سياسي، اقتصادي و نظامي ايران بود و با وقوع انقلاب بيش از همه متضرر گرديد و منافع خود را از دست داده و اعتبارش در جهان به خطر افتاد تا جايي كه مركز مطالعات و استراتژي ملي آمريكا طي گزارشي نوشت «حرمت و اعتبار مانند ظرف چيني است كه به آساني مي‌شكند و اين چيزي است كه آمريكا با پيروزي انقلاب اسلامي از دست داده است.[2]

*تحقیر سیاسی آمریکا

اولين مسئله‌اي كه باعث شد آمريكا از لحاظ سياسي تحقير شود، اشغال سفارت اين كشور در تهران بود كه بعد از اين قضيه برخوردهاي آمريكا با انقلاب اسلامي جدي‌تر دنبال گرديد. از جمله مهمترين توطئه‌هاي آمريكا در قبال جمهوري اسلامي غير از جنگ عراق عمليات طبس وكودتاي نوژه را بايد نام برد که در نهايت به خاطر عدم كارساز بودن اين دو عمليات جنگ تحميلي عراق بر ايران تحميل گرديد.

*علل انتخاب صدام

اما چرا رژیم بعث عراق به عنوان متجاوز و عامل از بين برندة انقلاب اسلامي انتخاب گرديد؟ اين امر در واقع دلايلي دارد كه در ذيل به آن ها اشاره مي‌شود:

1- ايدئولوژي بعثي رژيم عراق

 2- بازگشت تدريجي اين رژيم به كانون خانوادگي غرب از هنگام امضاي معاهدة الجزاير

 3- ضرورت پيمان دوستي و همكاري عراق در هرگونه اقدامي به منظور بي ثباتي ايران

 4- ظهور انقلاب اسلامي كه خطري براي بقاي رژيم بغداد بود.

توجه به دلايل انتخاب عراق كاملاً مشخص مي‌كند كه عامل محركه عراق بيشتر دليل چهارم است و صدام به منظور جلوگيري از صدور انقلاب به اين اقدام دست زد و در كلامي ديگر منافع عراق در اين جنگ همان سد صدور انقلاب و بقاي رژيم خود مي‌باشد و دليل اول و دوم و سوم دلايلي هستند كه از طرف آمريكا و كشورهاي غربي انتخاب شده و عراق در آن دخيل نيست.[3]

*دلايل منطقه‌اي و جهاني

الف) منطقه‌اي

 از لحاظ منطقه‌اي انقلاب اسلامي ايران از سوي كشورهاي منطقه و حكام مستبد كشورهاي حاشيه خليج فارس خطري جدي تلقي مي‌شد. در نتيجه تفاهم دست‌جمعي براي سد نفوذ جمهوري اسلامي بوجود آمد. در ميان كشورهاي منطقه ، عراق بيش از ساير كشورها از انقلاب احساس نگراني مي‌كرد.

در يك جمع‌بندي كلي عوامل حمله عراق به ايران به شرح ذيل مي‌باشد:

1- بيشترين جمعيت شيعه جهان بعد از ايران در عراق زندگي مي‌كنند وليكن حضور روحانيون ايران در سالهاي قبل از انقلاب براي تحصيل علوم ديني در شهرهاي مذهبي عراق و وجود رهبران مبارز طرفدار انقلاب ايران و ارتباط مردمي بين مردم ايران و عراق جهت زيارت عتبات عاليات جاذبه به وجود آمدن انقلابي مشابه انقلاب اسلامي ايران در عراق را تقويت مي‌كرد.[4]

*خیال واهی

2- صدام حسين داعيه رهبري جهان عرب را در سر مي‌پرورانيد و اميدوار بود پس از طرد مصر از رهبري جهان عرب در جريان كمپ ديويد بتواند عراق را جايگزين نمايد كه اين عمل با يك اقدام نظامي عليه ايران و يدك كشيدن سردار قادسيه به خيال واهي وي تحقق پيدا مي‌كرد.

3- توسعه طلبي ارضي صدام يك انگيزه ديگر در حمله به ايران بود.

يکي از مشكلات ژئوپولتيك عراق به زعم زمامدارانش، محدوديت اين كشور در دسترسي به آبهاي آزاد خليج فارس بود كه حوزه مانور عراق را هم از نظر نظامي و هم از لحاظ اقتصادي در خليج فارس محدود مي‌كرد. تا جايي كه از آغاز استقلال دسترسي آسان به آبهاي خليج فارس، پيوسته در زمره رؤياهاي رهبران آن كشور به شمار مي‌رود، بغداد براي حل اين معضل همواره دو راه را پيش روي خود مي‌ديد:

1- در اختيار داشتن كويت يا حداقل دو جزيره وربه و بوبيان

 2- حاكميت بر خوزستان يا حداقل حاكميت انحصاري بر آبهاي اروندرود.

پيروزي انقلاب ايران و سقوط شاه حكومت عراق را وسوسه كرد تا با هوس اشغال خوزستان هم مشكل ژئوپولتيك خود را حل كند و هم از طريق مقابله با نظام انقلاب اسلامي كه خواست بعضي از دولتهاي منطقه و غربي از جمله آمريكا بود قدرت برتر در منطقه تبديل گردد و در پي آن بغداد را به مثابه مركز تصميم گيري جهان عرب تثبيت سازد.[5]

حمله عراق به كويت پس از جنگ به ايران با سابقه اختلاف بر سر جزيره بوبيان از لحاظ تاريخي و اعلام كويت به عنوان استان نوزدهم عراق در جنگ خليج فارس بيانگر توسعه‌طلبي صدام در راستاي دستيابي به آبهاي آزاد و خارج شدن از تنگناي مرزي و قدرت مانور بيشتر در خليج فارس بود.

ب) جهاني

آمريكا در رأس قدرت هاي بزرگ قرار داشت و خواهان نابودي انقلاب اسلامي ايران (به خاطر متضرر شدن از اين انقلاب و شكسته شدن هيمنه او در جهان توسط اين انقلاب) بود. در يك جمع‌بندي علل تشويق عراق به جنگ از سوي آمريكا عبارت بودند از:

1- آمريكا شاه را در جريان انقلاب به عنوان بهترين دوست خود از دست داده بود. كارتردر سال 1356 در جلسه ضيافت شامي كه به افتخار او در ايران ترتيب داده شده بود، اعلام كرد «هيچ كشوري ديگر در جهان براي برنامه‌ريزي مشترك از ايران به ما نزديكتر نيست، هيچ كشوري براي بررسي مشكلات منطقه ايي كه مورد علاقة هر دو طرف ما نيز هست ارتباط نزديكتر از ايران به ما ندارد و هيچ رهبر ديگري نزد من احترام عميق تر و رابطه‌اي دوستانه‌تر از شاه ندارد.

*اهمیت حیاتی خلیج فارس برای آمریکا

2- آمريكا با حضور خود در ايران به عنوان كشوري كه در چهارراه قاره‌ها و يكي از حساسترين مناطق جهان (خليج فارس) واقع شده و كشوري كه از لحاظ منابع نفت و گاز در خاور ميانه مطرح مي‌باشد، ضمن تأمين نيازهاي نفتي خود به دليل حاكميت ايران بر تنگة هرمز روند صدور نفت از اين تنگة مهم بين المللي را تضمين مي‌نمود، همچنين از لحاظ سرمايه گذاري اقتصادي امكان هر نوع سرمايه گذاري خارجي در ايران براي آمريكا فراهم بود و بازار مصرف 30ميليوني ايران براي كالاهاي آن آماده بود و براي استفاده از منابع ومعادن و استخراج آن به هر صورت كه مي‌خواستند عمل مي‌كردند و خلاصه با حضور مستشاران نظامي و سياسي در داخل حكومت و با سرسپردگي شخص شاه و هيأت حاكمه، ايران در اختيار آمريكا بود. انقلاب اسلامي ايران تمام اين امتيازها را از امريكا گرفت.

*ماهيت ضدآمريكايي انقلاب ايران

3- اشغال سفارت آمريكا و شكست عمليات طبس و كودتاي نوژه باعث تحقير آمريكا شد و از سويي ماهيت ضدآمريكايي انقلاب ايران از مرزهاي كشور فراتر رفت و منادي تقويت و تشويق اين حركت در سايه كشورهاي اسلامي و جهان سومي بود. آمريكا براي مهار و نابودي اين پديده ساير كشورها را نيز متحد گردانيد و عراق را به جنگ تشويق نمود.

آندره فونتن نويسنده و روزنامه‌نگار فرانسوي مي‌گويد «از شيخ نشين هاي خليج فارس گرفته تا شوروي و آمريكا همه از پيدا كردن راهزني مثل صدام كه در برابر آيت الله خمینی قد علم كند، خوشحال بودند [6]»

نتيجه اين كه از مجموع آنچه بيان شد روشن گرديد كه صدام با حمايت و پشتگرمي ايالات متحده آمریکا و دول غربي و اتحاد جماهير شوروي سابق كه امروزه بعد از پايان جنگ و فاش شدن اسرار، در آن جاي ترديد نيست، جنگ را به قصد نابودي انقلاب اسلامي ايران را آغاز كرد.

پاورقي ها:

[1] ساداتي نژاد، سيد مهدي، علل و انگيزه‌هاي آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران، قم، ص 22.

[2] انقلاب اسلامي، جنگ تحميلي و نظام بين الملل (مجموعه مقالات دفاع مقدس)، تهران، سازمان تبليغات اسلامي، 1376، ص 45.

[3] ساداتي نژاد، سيد مهدي، علل و انگيزه‌هاي آغاز جنگ تحميلي عراق عليه ايران، ، قم، مجمع گروه‌هاي معارف اسلامي، 1379، ص 25.

[4] منصوري، جواد، شناخت استكبار جهاني، آستان قدس رضوي، 1376، ص 179.

[5] ولايتي، علي اكبر، تاريخ سياسي جنگ تحميلي، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، 1376، ص 56.

[6] ساداتي نژاد ، سيد مهدي، پيشين، ص 39.

انتهای پیام 3/313


 


خروج
شنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir