*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, مراجع و علما, پربازدیدها     شماره خبر: ٣٥١٨٣٣     ١٢:٥٧ - 1393/07/16     جهان را از هدایت نور علی (ع) محروم کردندآیت‎الله‎العظمی وحید ارسال به دوست     نسخه چاپي


  جهان را از هدایت نور علی (ع) محروم کردندآیت‎الله‎العظمی وحید

  جهان را از هدایت نور علی (ع) محروم کردند 


  حضرت آیت الله وحید خراسانی با اشاره به واقعه غدیر گفتند: متاسفانه اجازه ندادند علی(ع) به خلافت رسیده و دنیا را با نور قرآن همراه سازد و با آن کاری که در حق ایشان کردند، جهان از این هدایت ها محروم ماند. 

 

به گزارش خبرگزاری «حوزه»،  این مرجع تقلید  امروز در درس تفسیر خود در مسجد اعظم گفتند: سوره یاسین در بردارنده مضامین بسیار عالی است در حدی که اگر بخواهیم هر یک از جملات آن را معنی کنیم مدت ها به طول می انجامد.

ایشان بیان کردند: مشکل بزرگ بشر این است که از این همه آیات حکمت الهی درسی نمی گیرد و این همه عوالم را مشاهده نمی کند؛ البته رسیدن به حق این آیات آفرینش، نیازمند دو عنصر فکر و تقواست.

ایشان با بیان این مطلب که خداوند دارای دو کتاب در هستی است، گفتند: اولین کتاب، کتاب تدوین یا همان قرآن است ودیگری کتاب تکوین که همان جهان آفرینش است.

معظم له با اشاره به اهمیت تسبیح خدا بیان کردند: اگر کسی بخواهد به حقایق عالم تکوین و تدوین دست یابد، باید متقی باشد، زیرا خداوند در قرآن متقین را تنها کسانی می داند که بدون ریب و شک به آیات الهی می نگرند.

حضرت آیت الله وحید خراسانی با اشاره به روایت امام علی(ع) در خصوص این که ایشان فرمودند، «به هرچیزی که می نگرم در آن خدا را می بینم»، یادآورشدند: متاسفانه اجازه ندادند که این امام به خلافت رسیده و دنیا را با نور قرآن همراه سازد و حقیقت قرآن و جامعه هدایت شود و با آن کاری که در حق ایشان کردند، جهان از این هدایت ها محروم ماند.

ایشان گفتند: طلاب باید در  همه چیز تفکر کرده و به عالم تدوین و تکوین به دیده تحقیق نگاه کرده و این حوزه را به خوبی شناسایی کنند و تسبیح گوی این خلاّق متعال باشند.

این مرجع تقلید یادآورشدند: تفسیر «الشمس تجری لمستقرلها»، از عهده هر کسی بر نمی آید؛ چنانچه امام صادق(ع) در روایت خود به مفضل در همین رابطه بیانات عجیبی دارند که نگاه به آنها می تواند ما را نسبت به حقایق این عالم که به سادگی از کنار آن می گذریم روشن کند.

 

این مرجع تقلید با اشاره به بحث ارتفاع و انحطاط خورشید گفتند: با وجود اینکه ارتفاع و انحطاط ، با هم ضد هستند ولی از اجتماع این ضدین است که زندگی انسان و همه موجودات رقم می خورد.

حضرت آیت الله  وحیدخراسانی تصریح کردند: چله تابستان و زمستان نتیجه این ارتفاع و انحطاط است؛ از ایجاد انحطاط و ارتفاع است که فصول چهارگانه ایجاد می شود.

معظم له یادآورشدند: گیاهان و درختان حرارت را در زمستان در خود ذخیره می کنند و این حرارت در تابستان باعث ثمردادن می شود.

ایشان افزودند: گردش و نظم این گیتی و نظام آفرینش در اثر همین گردش هاست؛ زمستان است که باعث تحریک و ایجاد ابرها می شود و موجب می شود که باران بهاری بوجود بیاید؛ البته باید دانست که در زمستان زمین مرطوب و نمناک است و برف و باران میبارد و اگر همیشه چنین بود زندگی میسر نبود و بنایی نیز ساخته نمیشد.

این مرجع تقلید با اشاره به ادامه بیانات امام صادق(ع) درباره اثرات تکوینی خورشید، گفتند: این ارتفاع و انحطاط  12برج را بوجود میآورد که بر حالات آفاق و انفس و موجودات تاثیر گذار است.

 


 


خروج
دوشنبه ٠٤ شهريور ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir