*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, استانها, استانها برگزیده, در سوگ سیاستمدار صادق    شماره خبر: ٣٥٣٠٠٨     ١٨:٣٨ - 1393/07/29     رئیس فقید خبرگان از نگاه علمای بلاد ارسال به دوست     نسخه چاپي


  رئیس فقید خبرگان از نگاه علمای بلاد

  آیت الله مهدوی کنی ذوب در اندیشه های اسلام و رهبری بود 


  حوزه/ آیت الله مهدوی کنی از استوانه های اصلی نظام و نهضت امام خمینی(ره) بود و در مسیر انقلاب، هرگز امام(ره) و رهبر معظم انقلاب را تنها نگذاشت، تبعیت از ولی فقیه را واجب می دانست. 

 

در پی درگذشت عالم وارسته و مجاهد آیت الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی، رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری، خبرنگار گروه استان ها خبرگزاری «حوزه» به سراغ چند تن از علمای بلاد و نمایندگان ولی فقیه در استان ها رفته و با آنان پیرامون ابعاد شخصیتی و خدمات و مجاهدت های این عالم فقید و یارو یاور امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب به گفتگو نشسته است که ماحصل آن در پی می آید.

سیاست مدار خودساخته

 آیت الله محسن مجتهد شبستری با تسلیت ارتحال آیت الله محمدرضا مهدوی کنی، درگذشت ایشان را ضایعه بزرگی برای دنیای اسلام خواند و اظهارداشت: ارتحال این عالم ربانی مصداق بارز این روایت پیامبر اکرم(ص) است که فرمودند:" اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء" وقتی عالمی فقیه، فوت كند در اسلام رخنه ای ایجاد میشود كه هیچ چیزی نمیتواند جای آن را پر کند.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری افزود: ایشان عمر پر بركت خويش را در راه سلوك الهی، تهذيب پاكسازي نفس سپري نموده و به مراتب عاليه كمال و خودسازي واصل گرديدند.

 وی با تاکید بر این که ایشان از شخصیت های بارز انقلاب بود، ادامه داد: این عالم مجاهد از مبارزان مجاهد  اسلام و انقلاب بود و در زمان رژیم پهلوی، مبارزات سر سختی با این رژیم داشته و همواره یاور امام  راحل بود.

امام جمعه تبریز با تاکید بر این که آیت الله مهدوی کنی از یاوران صدیق امام خمینی(ره) بود، ابرازداشت: در دوران بعد از امام راحل هم، ایشان راه معمار کبیر انقلاب را ادامه داد و یاور رهبر معظم انقلاب بود و در مسایل مختلف کشور همواره در صحنه حضور داشت و بر تبعیت از رهبری تاکید می کرد.

وی با تاکید بر این که ایشان خدمات بسیاری را به جامعه اسلام داشت، گفت: آیت الله مهدوی کنی علاوه بر شخصیت علمی، مقبولیت بسیاری هم در بین آحاد مردم ، احزاب و گروه ها داشتند.

مجاهد ساده زیست

آیت الله غلامعلی نعیم آبادی نیز با تسلیت ارتحال آیت الله مهدوی کنی، گفت: ایشان از دلسوزان اسلام و نظام اسلامی بود که قبل از انقلاب دلسوزانه در نهضت امام خمینی(ره) حضور داشت و بعد از انقلاب هم در مقاطع مختلف کشور حضوری فعال داشت.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که آیت الله مهدوی کنی از بهترین و ارزشی ترین نیروی های انقلاب بود، افزود: جامعه ما امروز با از دست دادن ایشان، دچار خسارت و ضایعه بزرگی شد، چرا، کمتر کسی  را می توان چون ایشان در کشور پیدا کرد.

به گفته وی  این عالم ربانی، زندگی ساده و بی آلایشی داشت  و تا آخر عمر شریف خود همواره این خصلت را حفظ کرد.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان، با تاکید بر این که آیت الله مهدوی کنی از نیروهای ارزشی و یاوران صدیق امام(ره) و رهبری بود، تصریح کرد: ایشان علاوه بر حضور در صحنه های مختلف سیاسی کشور بر حسب وظیفه، در صحنه های دیگر انقلاب هم حضور پررنگ داشت که از نمونه آن می توان به بعد علمی ایشان که بر تربیت نیروهای ارزشی و توانمند تاکید داشت، اشاره کرد.

وی خاطرنشان ساخت: ایشان علاوه بر جایگاه عظیم علمی خود ، دارای یک چهره مقبول در بین تمام افراد و احزاب بود و همین عامل از ایشان یک عالم متخلق به اخلاق و تواضع را ساخته بود.

امام جمعه بندرعباس یادآورشد:آیت الله مهدوی کنی هرگز انقلاب را برا ی خود نمی خواست، بلکه خود را برای انقلاب خواسته و نهایتا هم در همین مسیر به دیار باقی شتافتند.

نماد اعتدال و عقلانیت

نماینده ولی فقیه در سمنان نیز با تسلیت درگذشت رییس مجلس خبرگان رهبری، ایشان را از چهره های مقبول همه در کشور دانست و اظهارداشت: از ویژگی های خاص که مربوط به آیت الله مهدوی کنی است می توان به رابطه صمیمی و بسیار عمیق بین ایشان ،معمار کبیر انقلاب و رهبری اشاره کرد.

آیت الله شاهچراغی ادامه داد: رابطه ایشان با مقام معظم رهبری مثال زدنی بود و رهبر انقلاب هم  علاقه خاصی به این عالم مجاهد داشتند.

به گفته نماینده ولی فقیه در سمنان، آیت الله مهدوی کنی، از چهره های مورد مقبول همه در بین مردم و در بین تمام احزاب و گروهها بوده و توانسته بودند همه را در مسیر اعتدال انقلاب حفظ نمایند.

وی با تاکید بر این که سخنان این عالم ربانی بسیار دلنشین بود، تصریح کرد: ایشان در دفاع از اصول و کیان اسلام و انقلاب بسیار جدی بود و در زمینه انقلاب بسیار صریح دفاع می کردند.

امام جمعه سمنان معتقد است: آیت الله مهدوی کنی عالمی ولایت دار و مجاهدی خستگی ناپذیر بود که عمر خودرا در مسیر اعتلای اسلام و ترویج احکام الهی صرف کرد.

وی با تاکید بر این که ایشان از دلسوزان نظام و انقلاب بود، گفت: آیت الله مهدوی کنی علی رغم این که در سن بالایی بودند، ولی این کهولت سن هرگز  باعث نشد تا در جلسات حضور نداشته باشند، بلکه ایشان هموراه از اولین افرادی بودند که در جلسات خبرگان و دیگر جلسات حضور داشتند.

این استاد حوزه خاطرنشان ساخت: امیدواریم اعضای خبرگان رهبری در جلسه آینده خود بتوانند شخصی را به ریاست این نهاد انتخاب کنند که بتواند راه این عالم فرزانه را ادامه دهد.

پناهگاه طلاب

حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی واعظی، نماینده مردم زنجان در خبرگان رهبری هم با تسلیت درگذشت آیت الله مهدوی کنی، اظهارداشت:  این عالم ربانی از زحمتکشان انقلاب اسلامی بوده و همواره یار  و یاور امام و رهبری  بود.

وی افزود: آیت الله مهدوی در طول با برکت خود در صحنه های مختلف حضور داشته و توانست خدمات بسیاری را به کشور ارائه کند.

حجت الاسلام و المسلمین واعظی، بارزترین ویژگی آیت الله مهدوی کنی را بعد اخلاقی ایشان دانست و بیان داشت: این عالم ربانی علی رغم تمام مشغله ها و فعالیت های سیاسی و فرهنگی هرگزاز اصل خود به عنوان یک طلبه دور نشد و همواره به این امر و زی طلبگی تاکید داشته و پناهگاهی برای تمام طلاب بودند.

وی ادامه داد: ایشان نمونه بارز وحدت حوزه و دانشگاه بود و در عرصه مدیریتی در هر دو بخش حضور داشتند و ضمن تربیت طلاب بر تربیت دانشجویان ارزشمند و ولایی هم  در دانشگاه امام صادق(ع) اهتمام داشتند.

نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان ساخت: از دیگر ویژگی های بارز این عالم ربانی وجه مردمی ایشان بود که در بین آحاد جامعه شناخته شده بود و با فعالیت های خود توانست همه را در خط و مسیر انقلاب  و رهبری هدایت کند.

میراث ماندگار آیت الله کنی

حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی پور محمدی، نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری نیز با تسلیت ارتحال آیت الله مهدوی کنی، در خصوص شخصیت این عالم ربانی گفت: ایشان از معدود چهره هایی بودند که در دو عرصه علم و جهاد حضور فعال داشته و توانستند خدمات خوبی را ارائه نمایند.

وی ادامه داد: این عالم ربانی در طول دوران قبل از انقلاب در عرصه های سیاسی و مبارزاتی حضور فعال داشتندو بعد از انقلاب هم بر حسب تکلیف در عرصه های مختلف کشور ورود کرده و نیاز را در این دیدند که به تربیت نیروهای توانمند و با ایمان برای کشور تربیت نمایند لذادر همین راستا ایشان اقدام به راه اندازی دانشگاه امام صادق(ع) کرده و در بخش حوزه علمیه هم در منصب تولیت حوزه علمیه مروی تهران طلاب فاضلی را تربیت کردند و این دو مجموعه میراث ماندگار آن فقید مجاهد است.

این استاد حوزه، با تاکید بر اینکه ایشان ازمبارزان فعال علیه رژیم شاهنشاهی بوده و در این مسیر نیز بارها مورد اذیت و آزار قرا رگرفتند، گفت: ایشان از استوانه های اصلی نظام و نهضت امام خمینی بود و در این مسیر هرگز امام را تنها نگذاشت ،در دوران بعد از معمار کبیر انقلاب هم پیرو مقام معظم رهبری بوده و تبعیت از ایشان را واجب می دانست.

به گفته وی از دیگر ویژگی های بارز آیت الله مهدوی کنی، دوری از افراط و تفریط برشمردو اذعان داشت: ایشان  عالمی حلیم و صبور بود و همواره از افراط و تفریط در هر مسئله ای اجتناب کرد و نمونه بارز اعتدال بود که متاسفانه فقدان ایشان ضربه بزرگی را به کشور و مخصوصا حوزه های علمیه وارد کرد.

آیت الله طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان نیز در پیامی با تسلیت ارتحال آیت ا... مهدوی کنی، تصریح کرد: ایشان عمر با برکت خود را در تحصیل، تدریس و تربیت سربازان امام عصر(عج )سپری کرد.

*پشتوانه ولایت

حجت الاسلام والمسلمین میر عمادی، نماینده ولی فقیه در لرستان نیز با اشاره به ابعاد شخصیتی آیت الله مهدوی کنی، خاطرنشان کرد: این عالم ربانی با کوله باری از تجربه سنگین در عرصه اجتماع و سیاست پشتوانه عظیمی برای ولایت فقیه و رهبری معظم انقلاب اسلامی بوده است.

وی یادآور شد: برخورداری از مراتب علمی و عملی، سابقه درخشان انقلابی، خیرخواهی و دلسوزی، رعایت عدل و انصاف و توانایی در مدیریت از ویژگی های بارز این شخصیت بزرگ بود و همین امر سبب مقبولیت عمومی ایشان شد.

پاسدار حریم ولایت

حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری، نماینده ولی فقیه در بوشهر نیز با تسلیت ارتحال آیت الله مهدوی کنی، تصریح کرد: ایشان در تمامی دوران مبارزه با رژیم ستمشاهی و پیروزی انقلاب و مدیریت در عرصه‌های مختلف، مأمن و مأوی فرزندان انقلاب و یکی از ارکان مهم صیانت از حریم ولایت بود.

انتهای پیام18/313


 


خروج
چهارشنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir