*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه ويژه حوزه قم    شماره خبر: ٣٥٤٧٨٤     ١٠:٣٤ - 1393/08/27     سید حسن نصرالله نوید داد؛ ارسال به دوست     نسخه چاپي


  سید حسن نصرالله نوید داد؛

  همه به قم آیند 


  سید حسن نصرالله با استقبال از کنگره بین‌المللی خطر جریان‌های تکفیری اظهار امیدواری کرد همه در این کنگره شرکت نمایند.  

 

 حوزه/ دبير اجرايي كنگره خطر جريان‌هاي تكفيري  گفت: با سيد حسن نصرالله ديداري داشتيم و جویای نظرات وی  در خصوص کنگره شدیم که ضمن تشكر از این  ابتكار گفت، اگر این همایش   دو سال زودتر برگزار می شد، شاید این هم گرایی وجود نداشت، ولی امروز همه می آیند؛ چون این خطر دیگر یک مساله صرفا درون مذهبی و ساده نیست.

حجت الاسلام والمسلمین مهدي عليزاده موسوي، دبير اجرايي كنگره خطر جريان‌هاي تكفيري، در گفتگو با خبرگزاری «حوزه» با اشاره به توبه جریانات تکفیری و مقابله با آنها، گفت: هم اکنون۲۱ گروه تكفيري در سوريه فعالیت میکنند که در این زمینه کشور ما نیز که  مرزهاي مشترك بسياري كه با كشور عراق و ديگر كشورهاي منطقه دارد باید خود را برای هر شرایطی آماده نگاه دارد و به همین دلیل است که باید تدابیر لازم را اتخاذ کنیم.

وی افزود: همگان امروز به این نتیجه رسیده اند انديشه تكفير تهديدي براي جهان اسلام و بشريت خطرناک است ودیگر جای نشستن و سکوت نیست؛ خوشبختانه مراجع عظام تقلید شیعه این خطر را به خوبی حس کردند و تا کنون با هر وسیلهای این رویکرد را منکوب کردهاند.

دبیر همایش جهانی جریان های تکفیری با اشاره به نقش آیات عظام شیعه در مبارزه با انحرافات در جهان اسلام بیان کرد:  نقش‌آفرینی دو مرجع تقلید آيت الله  العظمی مكارم شیرازی  در قامت ریاست کنگره و آیت‌الله العظمی سبحانی در کسوت دبیر علمی آن با دعوت از اندیشمندان جهان اسلام بر وزانت و بزرگی این همایش افزوده است و همراهی ایشان نشان از دغدغه جدی علمای دین و شریعت نسبت به این مسئله بود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی علیزاده با اشاره به این که دبيرخانه كنگره خطر جريان‌هاي تكفيري از يكسال قبل کار خود را آغاز کرده  است، اظهارکرد: پس از آغاز فعالیت، این گروه در چهار محور تبار شناسي ريشه تكفير، ريشه يابي و مباني اعتقادي تكفير، جريان‌هاي تكفيري و مباحث سياسي و راه‌هاي برون رفت از اين وضعيت فعالیت های خود را شروع کردند که فعالیت آنها به اجرای پروژه های سنگین انجامید.

*موسوعه 700 صفحه‌ای ضد تکفیر

وی افزود: از دیگر کارهایی که در کنار این دبیرخانه انجام شد، می توان به طرح‌هاي تحقيقاتي اشاره کرد که از آن جمله باید از موسوعه تمام كلمات و گفته‌هاي متكلمين و علماي اسلام ضد تكفيري نام برد که در 700 صفحه جمع آوري شده است.

دبیر کنگره بین المللی خطرجریانهای تکفیری بیان کرد: از دیگر پروژه های علمی این کنگره می توان به جمع آوری مجموعه ای از آثاری که به دست گروه های تکفیری از بین رفته است اشاره کرد که این آثار جزو میراث فرهنگی جهان اسلام بوده است.

*جمع‌آوری فتاوای سخیف تکفیری‌ها

وی افزود: یکی دیگر از پروژه های جانبی ما در این همایش، جمع آوری و ارایه فتاوی سخیف و غیر علمی برخی از علمای آنها بود که این مجموعه نیز برای استفاده علمای ایران و جهان اسلام آماده شده است که در ایام همایش در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

وی از عملياتي كردن طرح جمع آوری تمام كتاب‌ها و آثاري كه بر ضد تكفير نوشته شده اعم از نويسندگان شيعه و سني خبرداد و گفت: این پروژه نیز در یک کارگروه تخصصی با حضور اندیشمندان و پژوهشگران این عرصه انجام شد که در نوع خود کاری عظیم است.

وي با اشاره به برگزاری پيش نشست‌هاي مختلف در كشورهاي مختلف جهان تصریح کرد: چندین میزگرد و همایش در کشور سوريه برگزار شد و جالب اين كه در زمان برگزاري اين همايش و در صد متري محل برگزاري نشست صداي انفجارهاي گروه‌هاي تروريستي و تكفيري به گوش مي‌رسيد که از نکات جالب توجه است.

دبير اجرايي كنگره خطر جريان‌هاي تكفيري افزود: در زمان برگزاري اين نشست در دمشق با سيد حسن نصرالله نيز ديداري داشتيم و جویای نظرات ایشان نیز شدیم که ايشان ضمن تشكر از ابتكار حضرت آيت الله مكارم شيرازی گفت، که اگر این همایش را دو سال زودتر برگزار می کردیم شاید این هم گرایی نزد علمای اهل سنت با شما وجود نداشت ولی امروز همه می آیند چون این خطر دیگر یک مساله صرفا درون مذهبی و ساده نیست.

*همه از تکفیر خسته‌ شده‌اند

 حجت الاسلام والمسلمین موسوی علیزاده بیان کرد: در پیش همایش مهمی که در کشور پاکستان برگزارشد  ۲۰۰ ميهمان سرشار و تاثیرگذار حضور داشتند که حاضران از مذاهب و گروه‌هاي مختلف بالاتفاق تكفير را نقد كردند و حتي نماينده طالبان نيز در همايش حضور داشت  که در این نشست نکات بسیار جالبی را مشاهده کردیم که نشان دهنده خسته شدن همه علما از مساله تکفیر بود.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر فعالیت های این دبیرخانه می ت وان به برگزاری همایش تخصصی در عراق با حضور علمای شیعه و اهل سنت و مسیحی اشاره کرد؛ این همایش ها و نشست ها برای ایجاد همگرایی و همچنین شناسایی علمای این کشورها ضروری بود.

ارسال 570مقاله به دبیر خانه

دبیر کنگره بین المللی خطر جریان های تکفیری خاطرنشان کرد: 570 مقاله از داخل و 100 مقاله از خارج کشور به این دبیرخانه رسیده است؛ در کنار این مقالات 70مقاله از سوی علمای اهل سنت در داخل ایران به همایش ارسال شده است.

وی از اجرای 5 پروژه تحقیقاتی برای این همایش خبرداد و گفت: مجموعه مقالات نیز در سه جلد منتشر و در کنگره ارائه خواهد شد و در کنار آن  سيصد عنوان كتاب در بحث كتاب شناسي تكفير آماده شده كه ارائه خواهد شد.وي بيان كرد: پروسه بررسی آثار در دبیرخانه را باید یک پروسه کاملا تخصصی دانست زیرا در هر كميته كنگره خطر جريان‌هاي تكفيري30 ارزياب كار ارزيابي مقالات را انجام مي‌دهند و هيات علمي نيز در چهار گروه فعالت می کنند که آثار را در این حوزه ها ارزشیبای می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین  عليزاده موسوي با تقدیر از همکاری همه دستگاه های فکری و فرهنگی و اجرایی در برگزاری این جشنواره خاطرنشان کرد: این حضور واقعا دلگرم کننده بود و نشان داد که این موضوع به یک مطالبه جدی در همه بخش ها مبدل شده است.

وی گفت: آثار رسیده شده به این همایش و آثار برتر در قالب چند ویژه‌نامه و به اصطلاح مجموعه مقالات منتشر شده است و در بین پژوهشگران و نخبگان علمی و مذهبی و فرهنگی کشور توزیع می شوند.

حضور 1000میهمان خارجی و داخلی

دبیر همایش خطر جریانهای تکفیری افزود: این همایش با حضور یک هزار میهمان ایرانی و غیر ایرانی که از نخبگان و چهره های طراز اول جهان اسلام هستند برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به دعوت رسمی از میهمانان همایش از سراسر جهان، گفت:در این راستا سفرهایی به کشورهای مختلف انجام شده است که از آن جمله می توان به سفر رسمی به کشورهای سوریه و لبنان و عراق اشاره کرد.

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده  افزود: سعی شده است میهمانان همایش از کشورهایی باشند که هم تاثیرگذاری بیشتری دارند و هم به نوعی خود با پدیده تکفیر دست به گریبان باشند و به همین دلیل سعی شده است میهمانان این همایش از علمای طراز اول جهان اسلام باشند تا تاثیرگذاری بیشتری را شاهد باشیم.

دبیر کنگره بین المللی خطر جریان های تکفیری با ذکر این مطلب که این همایش بزرگترین همایشی است که در این حوزه در ایران برگزار شده است گفت: به جرات باید گفت، این همایش را می توان به نوعی بزرگترین همایش جهان اسلام ذکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: این همایش در روزهای دوم و سوم آذرماه در مدرسه امام موسی کاظم(ع) قم، واقع در بلوار حرم تا جمکران برگزارمی‌شود.


 


خروج
پنج شنبه ٠١ مهر ١٤٠٠

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir