*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه ويژه حوزه قم    شماره خبر: ٣٥٥٠٠١     ١٧:٠٥ - 1393/08/29     انتقاد آیت الله مصباح یزدی ارسال به دوست     نسخه چاپي


  انتقاد آیت الله مصباح یزدی

  ربا را به نام سود در بانک ها ترویج می کنند 


  حوزه / عضو خبرگان رهبری با بیان این که عده ای دنبال توسعه تمدن غربی با نام جهانی سازی هستنداظهارداشت: عده ای دنبال این هستند تا تمدن غرب را همراه با پیشرفت در جامعه پیاده کنند.  

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، آیت الله مصباح یزدی امروز درنهمین همایش ملی «الزامات فرهنگی پیشرفت»که در سالن  همایش های مجتمع یاوران مهدی در جمکران برگزار شداظهارداشت: وقتی سخن از الزامات فرهنگی پیشرفت مطرح می شود، منظور پیشرفت می باشد که باید آن را شناخت.

ایشان  افزود: پیشرفت یعنی انسان در مسیری در حال حرکت می باشد و موقعیت فعلی خود را با مقصد می سنجد و می داند که به پیش رفته و جامعه، توجه دارد چه مقدار راه را طی کرده است.

رئیس موسسه آموزشی وپژوهشی  امام خمینی(ره) گفت: همه انسان ها و جوامع به سوی یک هدف پیش می روند؛ که در این میان، برخی ها عقب می مانند و برخی ها نیز به سمت جلو حرکت می کنند.

آیت الله مصباح یزدی اظهارداشت: ساخت بسیاری از ماشین آلات، ساخت موشک  و ... عرصه های مختلف پیشرفت است، ولی همه این ها در بعد ملی مورد بررسی قرار می گیرند.

ایشان  افزود: در نهضت ضد وال استریت، مردم آمریکا و تظاهرات کنندگان دچار مشکلات و فشارهای اقتصادی بودند، اگر  یک هزارم این فشار در ایران اتفاق می افتاد ایران را محکوم می کردند که حقوق بشر در ایران جریان ندارد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)  گفت:مقام معظم رهبری وقتی سخن از پیشرفت می گویند، سخن از عدالت نیز مطرح می نمایند، چون پیشرفت باید برای همه اقشار مردم باشد، لذا رشد ثروت عده ای  موجب پیشرفت کشور نیست.

آیت الله مصباح یزدی اظهارداشت:اگر پیشرفت در امور مادی نیز مدنظر باشد، باید پیشرفت همراه با عدالت باشد، باید سیاست گذاری ها به گونه ای باشد که تضییع حقوق دیگران نباشد.

ایشان با اشاره به تعریف برخی افراد از دین گفت: دینداری اگر در جامعه باشد، جرم و جنایت درجامعه کم می شود، وقتی که برخی سخنان را مورد تحلیل قرار می دهیم، می بینیم که اسلام برای رسیدن به زندگی دنیا تعریف شده است.

آیت الله مصباح یزدی اظهارداشت:دین وسیله ای است برای تامین هدف که همان آسایش زندگی است .لذا وقتی که مردم به دینشان عمل می کنند جرم و جنایت کم می شود، این یک نگاه به دینداری است.

آیت الله مصباح یزدی  افزود:آیا حقیقت دین نیز همین حفظ آسایش دنیایی است ؛نگاه دیگری که مربوط به اقلیت است، می گویند، کسب مال برای حفظ سلامتی و برای درست انجام دادن عبادت و یادگرفتن جهاد است.

عضو خبرگان رهبری  گفت: قرآن می فرماید، امام زمان (عج) می آید تا کفر را ریشه کن کرده و  توحید حاکم بر جوامع باشد، ولی برخی ها معتقد هستند که امام زمان(ع) می آید تا نان رایگان شود.

ایشان با بیان این که عده ای دنبال توسعه تمدن غربی با نام جهانی سازی هستند گفت: صاحبان این تفکرات می گویند که یکی از عوامل پیشرفت غربی، حضور زنان در کارنجات و صنایع مختلف بود، لذا  کسانی که تمدن غربی  را می خواهند  باید آن را بپذیرند و فعالیت های فمنیستی را توسعه می دهند.

آیت الله مصباح یزدی اظهارداشت: عده ای دنبال این هستند تا تمدن غرب را همراه با پیشرفت در جامع پیاده کنند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)  گفت: امروزه ربا از 5درصد تا 30درصد رسیده که عناوین را عوض کردند، و بانک ها با  تبلیغات بزرگ، با بالاترین سود تبلیغ می کنند،حرفشان این است که پیشرفت اقتصادی با ربا امکان پذیر نیست.

آیت الله مصباح یزدی اظهارداشت: کپی خرید و فروش هایی که انجام می دهند تنها با  تغییر نام ربا، آن را تبلیغ می کنند.

وی افزود: افرادی که عامل ترویج ربای غرب در جامعه هستند می گویند اگر پیشرفت تمدن را می خواهید باید تمدن و فرهنگ غرب را داشته باشید.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)  گفت: انتقادت برای رفع نقیصه ها است، اگر این انتقادات وارد می شود،از طرف متخصصین است و همه دلسوز دین و نظام هستند.

حضرت آیت الله مصباح یزدی اظهارداشت:  این همه دم از اسلام می زنیم، آیا می خواهیم اسلام منافع مادی مارا تامین کند یا خیر برای پیشرفت و تعالی است.

ایشان گفت: اسمش را عقود شرعیه، می گذارند، ولی اصلا نمی داند عقود شرعیه چیست، لذا 30درصد سود را می گیرند.

حضرت آیت الله مصباح یزدی اظهارداشت: می گویند، زمانیکه تفکیک جنسیتی می شود، افت تحصیلی پیش می آید، در حالی که رئیس دانشگاه می گوید، زمانی که تفکیک جنسیتی باشد پیشرفت تحصیلی به وجود می آید.

رئیس موسسه  امام خمینی(ره)  گفت: اسلام و دین از نظر این ها مطلوب است که آنها را به هدفشان که همان مادی است برساند در حالی که پیشرفت از دیدگاه اسلام انسانیت می باشد نه پیشرفت مادی، باید پیشرفت مادی درکنار پیشرفت دینی باشد.

 


 


خروج
پنج شنبه ٠١ مهر ١٤٠٠

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir