*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, گفتگو    شماره خبر: ٣٢٩١٢٥     ٠٨:٥٢ - 1392/07/27     در تبیین فرهنگ «اسلامی-ایرانی» ضعیف عمل کرده‌ایمنماینده شوشتر ارسال به دوست     نسخه چاپي


  در تبیین فرهنگ «اسلامی-ایرانی» ضعیف عمل کرده‌ایمنماینده شوشتر

  در تبیین فرهنگ «اسلامی-ایرانی» ضعیف عمل کرده‌ایم 


  حجت‌الاسلام سیدمحمد سادات ابراهیمی با تاکید بر این که مسایل فرهنگی قطعا بر همدیگر تاثیرگذار و از هم دیگر تاثیر‌پذیر هستند، گفت: متاسفانه گاهی این تعامل فرهنگی در قالب تهاجم فرهنگی با هدف تخریب اتفاق می‌افتد.  

 

وی درگفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبر گزاری حوزه با تاکید بر این که تهاجم فرهنگی همواره در ایران اسلامی مطرح بوده گفت: دراین شرایط حساس، باید بپذیریم که مسوولان درتبیین فرهنگ «اسلامی – ایرانی» ضعیف عمل کرده اند.

نماینده شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی با یادآوری این که کشور ما حتی قبل از اسلام دارای تمدن پیشرفته بوده، گفت: برای تبیین فرهنگ ایران همواره دچار افراط و تفریط بوده‌ایم.

حجت الاسلام سادات ابراهیمی با یادآوری این که قبل از انقلاب نگاه ملی بیشتر مورد نظر بود و از ترویج آموزه‌های اسلامی خبری نبود گفت: بعد از انقلاب اسلامی نیز عده‌ای با نگاه افراط و تفریط فرهنگ ایرانی را در تضاد با فرهنگ اسلامی قلمداد می‌کردند و همین مسئله باعث شد این گونه در بین مردم مطرح شود که نگاه مثبتی به فرهنگ ایرانی نداشته باشیم.

این نماینده مجلس با تاکید بر این که مسوولان افراطی راس کار در دوره قبل و بعد از انقلاب به فرهنگ کشور ضربه زدند گفت: در دوره‌ای بسیاری از آثار با ارزش میراث فرهنگی که متعلق به قبل از اسلام بود تضعیف و حتی تخریب شد و بسیاری از آثار باستانی ایران از دیگر کشورها سر درآورد. درست مانند بلایی که در دوران کم لطفی به فرهنگ اسلامی شاهد بودیم.

حجت‌الاسلام سادات ابراهیمی با تاکید بر اینکه دوره افراط و تفریط به سرآمده، گفت: اکنون دوره ادغام و استفاده از فرهنگ ایرانی در کنار فرهنگ اسلامی است.

وی با تاکید بر این که فرهنگ، مانند جوی آبی است که روان شده و به همه کشورها می‌رود، گفت: مسوولان ارشد نظام باید به گونه‌ای زمینه را فراهم کنند تا امکان ورود نکات مثبت فرهنگ‌های ملل مختلف به کشورمان فراهم شود؛ اما از ورود فرهنگ‌های مخرب جلوگیری گردد.

*فرهنگ متولی مشخص ندارد

نماینده شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از ضعف‌هایی که وجود دارد و نمی‌توان آنرا انکار کرد، نبود متولی فرهنگی مشخص در کشور است. امروزه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های فرهنگی گوناگونی را می‌بینیم که از بودجه‌های کلانی برخوردار هستند، ولی در نهایت هیچ دستگاهی نیست که امور مربوط به این مهم را عهد‌ه‌دار باشد.

وی ادامه داد: مشکل اصلی، تعریف و تعیین متولی امور فرهنگ است تا بدین وسیله مشخص شود کسی باید پاسخگوی مسائل فرهنگی باشد.

این نماینده مجلس یادآور شد: در حال حاضر سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،‌سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نهادهایی مانند سازمان فرهنگی هنری شهرداری متولی فرهنگ هستند. البته در بعد مسایل مذهبی، نهادهایی مانند مجمع تقریب مذاهب و تشکیلات دیگری وجود دارد که می توانند مورد مشورت قرار گیرند. کانون های فرهنگی و NGO ها نیز می‌توانند موثر باشند.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که این تفاوت و تنوع می‌تواند تاثیر گذار باشد، اما باعث شده تا متولی اصلی بحث فرهنگی معلوم نبوده و وقتی صحبت از فرهنگ ایرانی اسلامی می‌شود، ان نهادی که باید حرف آخر را بزند مشخص نیست.

حجت‌الاسلام سادات ابراهیمی افزود: به همین دلیل که فرهنگ کشور پاسخگوی مشخصی ندارد. بنابراین مردم و نمایندگان مجلس نیز نمی‌دانند مطالبات خود را در زمینه مسائل فرهنگی از چه کسی بخواهند.


 


خروج
جمعه ٣٠ فروردين ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir