*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, گفتگو, پربازدیدها , اقتصاد و فرهنگ عزم ملی و مدیریت جهادی    شماره خبر: ٣٣٩٢٢٨     ٠٩:٣٢ - 1393/01/23     تحقق مقاومت اقتصادی با اتکا به صنعت جهانگردی به جای نفتعضو کمیسیون انرژی مجلس مطرح کرد ارسال به دوست     نسخه چاپي


  تحقق مقاومت اقتصادی با اتکا به صنعت جهانگردی به جای نفتعضو کمیسیون انرژی مجلس مطرح کرد

  تحقق مقاومت اقتصادی با اتکا به صنعت جهانگردی به جای نفت 


  همانطور که هشت سال مقاومت فیزیکی کردیم، اکنون می‎بایست دفاع و مقاومت اقتصادی داشته باشیم. 

 

به گزارش خبرگزاری حوزه، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "کلمه مقاومت همراه اقتصاد درست نظیر هشت سال دفاع مقدس است" اظهار داشت: همانطور که هشت سال مقاومت فیزیکی کردیم، اکنون می‎بایست دفاع و مقاومت اقتصادی داشته باشیم.

نادر فریدونی به جنبه های مختلف مقاومت اقتصادی پرداخت و گفت: یکی از راهکارهای مهم عملی شدن مقاومت اقتصادی، بحث مصرف بهینه است. باید در حوزه انرژی، نفت، گاز، بنزین و دیگر ابعاد انرژی مصرف بهینه داشته باشیم.

وی که با خبرنگار خبرگزاری حوزه گفتگو می‎کرد افزود: نکته دیگر این است که یک مدیریت بهینه بر حوزه های اقتصاد ما اعمال شود و تدبیر های اقتصادی با سیاست مدیریتی قوی را داشته باشیم.

عضو کمیسیون انرژی به بحث حامل های انرژی بویژه نفت اشاره و ابراز تاسف کرد: امروزه ما در حوزه نفت نیز بسیاری از تجهیزات مورد نیاز را از خارج وارد میکنیم. این درحالی است که رهبر معظم انقلاب بر استفاده از توان داخلی تاکید دارند.

فریدونی اضافه کرد: اگر شرکت های تولیدی داخل را حمایت کنیم، آنها را با دانشگاههای برتر کشور مرتبط سازیم، محصول این دو را استاندارد سازی کنیم، تسهیلات برایشان قایل شویم، موانع اداری را برداریم و در نهایت آن‎ها را برای رسیدن به استاندارد نهایی کمک کنیم؛ بدون شک موفق خواهیم شد.

وی با تاکید بر عدم وابستگی به یک حامل انرژی خاص افزود: باید از حالت اقتصاد تک محوری نفت پرهیز کنیم و به سمت تولیدات غیر نفتی حوزه صنعت و کشاورزی برویم. در این صورت اگر تحریم های نفتی و مشکل خرید و فروش نفت بر ما وارد شود، در مضیقه نخواهیم افتاد.

عضو کمیسیون انرژی با انتقاد از کسانی که مقاومت را به ریاضت تشبیه می کنند گفت: عده ای اقتصاد مقاومتی را چنین تفسیر می کنند که چیزی نداشته باشیم، نخوریم، نگردیم، نپوشیم و مثل بدبخت ها زندگی کنیم(!). بلکه مقصود این است که مدبّرانه مدیریت کنیم، با برنامه تولید کنیم و درست مصرف کنیم.

فریدونی افزود: برای تحقق این مهم، همه عوامل باید به میدان بیایند. باید عوامل سیاستی و عوامل اقتصادی را کنار همدیگر بگذاریم.

وی با اشاره به نقش اساسی دانشگاه‎ها در بارور شدن نهال مقاومت اقتصادی خاطرنشان کرد: امروزه درسی که دانشگاه های ما به دانشجویان میدهند با اقتصاد و صنعت فاصله بسیار دارد. دانشگاه‎ها باید در حوزه کاربرد تدریس کنند تا دانشگاه به عنوان بازوی قدرتمند نظام، به مباحث اقتصادی کمک کند.

عضو کمیسیون انرژی با طرح این پرسش که مگر تمام کشورهای جهان اقتصادشان را با نفت می چرخانند گفت: بنیان اکثر کشورهای دنیا جهانگردی است و ما در این رابطه پیشنه بسیار خوبی داریم. در استان فارس آثار تخت جمشید و در سایر شهرها میراثی از فرهنگ و تمدن داریم که بسیار گران بها هستند.

فریدونی در پایان با پیشنهاد طرحی برای اجرایی شدن اندیشه جذب توریست و گام نهادن در عرصه عدم اتکا به حامل‎های انرژی نفتی اظهار داشت: با رونمایی تولیدات داخلی در نمایشگاه‎های شهرهای جهانگردخیز می توانیم به رونق اقتصادی مملکت کمک کنیم. بنابر این بحث حماسه اقتصادی ابعاد بسیار متفاوتی را دارد که باید همه ابعادش را مورد بررسی قرار دهیم.


 


خروج
جمعه ٣٠ فروردين ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir