*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه اخبار برگزيده, گفتگو    شماره خبر: ٣٥٠٠٠٩     ٠٩:٣٧ - 1393/06/22     کارگروه اقتصادی حوزه و دانشگاه برای برون رفت از بانکدار ربوی تشکیل شود عضو کمیسیون اصل نود ارسال به دوست     نسخه چاپي


  کارگروه اقتصادی حوزه و دانشگاه برای برون رفت از بانکدار ربوی تشکیل شود عضو کمیسیون اصل نود

  کارگروه اقتصادی حوزه و دانشگاه برای برون رفت از بانکداری ربوی تشکیل شود  


  عضو کمیسیون اصل نودگفت: پیشنهاد می کنم کارگروهی متشکل از حوزویان آشنا به علم اقتصاد و مسئولین موسسات بانکی جهت بهبود وضع بانکداری کشور و رفع دغدغه های مراجع عظام تقلید تشکیل شود. 

 

به گزارش خبرگزاری «حوزه»،حجت الاسلام موسی احمدی در گفت وگو با خبرنگار امور مجلس حوزه، با اشاره به تاکید همواره و مکرر مراجع عظام تقلید منبی بر ربوی بودن بر خی قوانین بانکداری گفت: با گذشت 34سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز نتوانسته ایم ایده آلهای بانکداری اسلامی را عملیاتی کنیم

وی افزود: بانکداری اسلامی دارای مباحث فقهی و حقوقی پرحجمی است وعلمای زیادی همچون شهید صدر در این زمینه ورود پیدا کرده اند و کتاب های خوبی هم  نوشته شده است و بعضی از مراجع نیز دروس خارج خود را به بانکداری اسلامی اختصاص می دادند و بانکداری بدون ربا را از لحاظ فقهی مورد کنگاش قرار داده اند.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی خاطرنشان شد: متاسفانه دیدگاه ها و نظریات فراوان علمای دین و بزرگان در ارتباط با اقتصاد در مرحله عمل و تبدیل به قانون  با مشکلاتی مواجه است که به نظر من نیاز است یک کارگروه اقتصادی با استفاده از مبانی فقهی در این زمینه تشکیل شود.

حجت الاسلام احمدی در ادامه گفت: اعضای این کارگروه با تسلط به مسایل شرعی، موادی را در رابطه با بحث بانکداری اسلامی تهیه و تنظیم کنند و سپس به مجلس شورای اسلامی تحویل دهند و مجلس هم آن را بررسی کرده و به تصویب برساند.

نماینده کنگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ربوی بودن برخی قوانین بانک ها اظهار داشت: در اوایل انقلاب برای برون رفت از این معضلات، موسسات و صندوق های قرض الحسنه راه اندازی شد ولی آنها نیز در نهایت شکست خوردند و گرفتار نظام بانکی شدند و در پایان به بانک تبدیل شدند.

وی تصریح کرد: نظام بانکداری ما از نظر حقوقی، فقهی و شرعی دارای مبانی است، اما مشکل این است همه مبانی و نظرات درحد نظریه باقی مانده و در عرصه عمل هرگز اجرایی نشده است.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اعلام نظر مراجع تقلید در ارتباط با دریافت دیرکرد از سوی بانک ها گفت: مراجع، فتوا بر حرمت گرفتن دیرکرد اقساط در بانک ها را داده اند و دریافت این نوع سودها مغایر با شرع است.

نماینده دیر، کنگان و جم اظهار داشت: امروزه بسیاری از دروس حوزه های علمیه در زمینه های اقتصادی و بانکداری تخصصی شده اند وپیشنهاد می شود  کارگروهی از طلاب متخصص در این امر جهت ورود به بحث بانکداری اسلامی تشکیل شود.

وی افزود: این کارگروه جهت نزدیکی دیدگاه های اسلامی و بانکداری فعلی باهم همکاری داشته باشند و خروجی نظریات حوزوی و دانشگاهی را تبدیل به طرحی کنند تا مجلس به آن ورود یابد و تبدیل به قانون لازم الاجرا شود.

حجت الاسلام موسی احمدی در پایان با تاکید بر اینکه در حال حاضر بحث بر سر تحقق بانکداری اسلامی پس از 34سال از پیروزی انقلاب، مناسب نظام ما نیست، گفت: هنوز به دنبال آن هستیم که چگونه بانکداری اسلامی را محقق کنیم، در حالی که از بانکداری رباگونه امروزی، آسیب های جدی به مردم و نظام جمهوری اسلامی وارد شده و این قبیل مسائل جای تاسف دارد.

 

 


 


خروج
جمعه ٣٠ فروردين ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir