*به خبرگزاری حوزه خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
امکانات سایت
نام :   
ایمیل :   

نمای حوزه ويژه حوزه قم, ویژه حوزه علمیه قم برگزیده    شماره خبر: ٣٥٣٠١١     ١٩:٠٧ - 1393/07/29     در نشست خانواده موفق، ویژگی ها و راهکارها عنوان شد ارسال به دوست     نسخه چاپي


  در نشست خانواده موفق، ویژگی ها و راهکارها عنوان شد

  حریم افراد در خانواده مرزبندی شود 


  حوزه / نشست «خانواده موفق، ویژگی‌ها و راهکارها» از سلسله نشست‌های خانه خوبان با حضور طلاب و فضلای حوزه علمیه قم برگزارشد. 

 

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، محمدآقا جان‌بزرگی، روانشناس خانواده و امور کودک در این نشست که در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد،‌گفت: خانواده به معنای یک سیستم بسته است که هرکسی اجازه ورود به این سیستم را ندارد و همین ویژگی در انسجام اهل خانه نقش موثری خواهد داشت.

وی پدر، مادر، رابطه و صمیمیت محورهای اساسی خانواده موفق دانست و گفت:‌ وجود هریک از این محورها، نقش تعین کننده‌ای در خانواده دارد و برای این منظور لازم است این محورها درخانه مورد توجه قرار گیرد.

جان بزرگی یاد آورشد: زمانی که پذیرفتیم خانواده یک سیستم منسجم است و بر اینکه این انسجام کارایی لازم را داشته باشد، باید قوانینی در این سیستم گنجانده شود و افراد ملزم به پایبندی به این قانون باشند.

استاد دانشگاه تهران، وجود قوانین را موجب به وجود آمدن مرزها دانست و گفت: مرز در حقیقت، حریم افراد در یک خانواده را مشخص می‌کند و اجازه نمی دهد دیگران به حقوق و مرز‌ها تجاوز کنند. بنابراین مرزها، اقتدار را در خانواده تعیین می نماید.

این کارشناس، همسر، والدین و خواهر و برادر را عناصر تشکیل دهنده نظام خانواده دانست و اظهار داشت: در این سیستم هرچه قدر درب اتاق والدین بسته باشد و مرزهای والدین مشخص باشد، آسیبی به وجود نخواهد آمد زیرا حریم والدین با مرز تعیین شده و فرزند حق ورود را نباید داشته باشد.

جان بزرگی اظهار داشت: اگر مرز والدین از سوی فرزندان تجاوز شود درحقیقت به حریم خصوصی و زناشویی آنها تجاوز شده و این خود آغاز بروز مشکل در این خانواده است. باید این حریم خیلی مورد دقت قرار گیرد.

استاد دانشگاه تهران یاد آور شد: نقش پدر و مادر در سیستم بسته خانواده، نقش حیاتی است و این نقش زمانی کارساز است که از سوی افراد خانواده این نقش‌ها به چشم بیاید و هر یک از پدر و مادر در جایگاه خود به  ایفای نقش بپردازند.

وی در ادامه به تبیین ویژگی‌های خانواده خوب اشاره کرد و گفت:‌ در خانواده ایده‌آل،‌ پدر نقش پدر مقتدر و مادر نقش مادر مهربان را دارد. مهربانی مادر از سوی پدر است که به او داده شده و اقتدار پدر از سوی مادر خانواده می‌باشد که به او داده می‌شود. بنابراین در حقیقت زن به مرد در خانه قدرت می دهد و مرد هم به زن عشق می دهد که نتیجه عشق، مهربانی مادر خواهد بود.

کارشناس بالینی امور خانواده و کودک با بیان این که زمانی که والدین هرکدام به وظیفه خود عمل کردند، رابطه خواهر و برادر به صورت مشارکت و نه از روی حسادت و رقابت شکل خواهد گرفت، تصریح کرد: این امر بیانگر این است که والدین توانسته اند به درستی نقش پدر مقتدر و مادر مهربان را ایفا کنند.

وی افزود: اگر بین خواهر و برادر در خانه به جای مشارکت، رقابت و حسادت باشد، آغاز مشکلات و آسیب‌ها در خانواده است،

وی تصریح کرد: داشتن خانواده خوب به رابطه ای بین زن وشوهر بستگی دارد؛ اگر زن، مرد مقتدر و با قدرت در خانه می خواهد باید به او از طریق توجه، عیب پوشی مرد دربرابر دیگران و حفظ احترام او نگذارد اقتدارش در خانه شکسته شود.

استاد دانشگاه تهران یاد آور شد: رضایت، اعتماد و آرامش عامل موثر در داشتن خانواده موفق است، شکل گیری شخصیت فرزندان و تربیت درست آنها،‌ نشان دهنده همفکری و موفقیت والدین در تربیت فرزندان است.

وی تمایز یافتگی و انعطاف پذیری را از عوامل مهم روابط سالم زن وشوهر در زندگی معرفی کرد و گفت:‌ تمایز یافتگی به این معنا که در سیستم بسته خانواده، والدین زن و شوهر که جزو فامیل درجه یک محسوب می شوند، نباید در روابط زن وشوهر دخالت کنند و قانون خانه را بهم بریزند.

جان‌بزرگی ادامه داد: ویژگی انعطاف پذیری به معنای این است که خانوداه تدابیری داشته باشند که موجب بالندگی، پیشرفت و رشد خانواده شود. چطور انسان در برخورد با دیگران متواضع و با ادب هستند؛ این آداب معاشرت در خانواده میان زن و مرد والدین با فرزندان وجود داشته باشد.

وی گفت: انعطاف در برابر دیگران را باید در خانه هزینه کنیم تا بچه ها با محبت به یکدیگرنگاه کنند و در کنار هم آسوده خاطر زندگی گنند و به تعالی و رشد فکری برسند.


 


خروج
جمعه ٣٠ فروردين ١٣٩٨

 
اوقات شرعی
تصویر برگزیده
گفتگو
بین الملل
گزارش
تازه های نشر

کلیه حقوق برای خبرگزاری حوزه محفوظ می‌باشد.  info@hawzahnews.ir